Обща информация
Благодарение на авангардния подход в управлението на "Уни Хоспитал" и прилагането на съвременни и високотехнологични решения, Микробиологичната лаборатория е една от най-добре оборудваните лаборатории в страната.
Лабораторията по Клинична Микробиология е с отговорната мисия да развива модерна, с високо качество микробиологична диагностика на клинично значими причинители на бактериални, микотични и вирусни инфекции у човека, чрез което да подобри грижата за болния човек като осигури своевременно и най-подходящо лечение.
Приоритетни задачи на лабораторията са:
- поддържането на постоянно високо качество на микробиологичната диагностика – база за оптимизиране на грижата за болния човек;
- въвеждане на нови диагностични методи;
- внедряване на съвременни управленски модели;
- постигане на оптимална икономическа ефективност от дейността.
Основна цел на Клинична микробиология е, посредством прилагане и развитие на съвременни и високо технологични решения в областта на лабораторната диагностика, да бъдем предпочитаната лаборатория за нашите пациенти и лекари – потребители на лабораторни услуги.
Лабораторната база е модерна, разполага със съвременна диагностична апаратура. Извършват се микробиологични, серологични и вирусологични изследвания на различни видове клинични материали. Прилагат се класически и бързи методи за доказване на причинителите на сепсис и инфекции в сърдечно-съдовата система, уро-генитални инфекции, инфекции на кожата и меките тъкани, раневи инфекции, инфекции в горните и долни дихателни пътища, инфекции в УНГ, очни инфекции, инфекции в ЦНС, диариен синдром и др. В Микробиологичната лаборатория се диагностицират и инфекции, причинени от някои трудни за култивиране микроорганизми: анаеробни бактерии, хемофилни бактерии, клостридии, микоплазми, хламидии и гъбички. С автоматизираната Muliplex PCR система се извършва идентификация на бактерии и вируси директно от клиничен материал.
Микробиологичната лаборатория осигурява диагностика на лежащо болни в отделенията и на пациенти с направления от НЗОК и изследвания срещу заплащане.
В ежедневната практика на лабораторията се прилагат скринингови и потвърдителни методи за откриване на ензимни механизми на устойчивост към антимикробни агени в клинично значими бактерии, като продукция на ESBL, плазмидни AmpC, ензими с карбапенемазна активност и други.
В Микробиологичната лаборатория се проследява, анализира и обобщава периодично етиологичната структура и антибиотичната чувствителност на причинителите на инфектни процеси при лежащо болни и амбулаторни пациенти. Мониторира се също така антибиотичната консумация в отделенията и се извеждат препоръки за рационална антибиотична терапия и профилактика.
Във връзка със санитарно-микробиологичния контрол на вътреболнични инфекции се изследват и материали от болнична среда, медицински персонал, апаратура, инструментариум и средства за дезинфекция.
Чрез високата степен на автоматизация на процеса на регистриране на постъпващите материали за работа, съхранение, лабораторните дейности и предоставянето на резултатите се постига пълен контрол на целия процес от постъпване на заявката за работа до получаване на крайния резултат.
В съответствие с медицинските стандарти по различните диагностични направления са разработени процедури за осъществяване на качествен контрол на резултатите чрез:
- системен вътрешно-лабораторен качествен контрол, съобразен с изискванията за добра лабораторна практика, както и с указанията на производителите на апаратура и диагностични реактиви;
- участие в Национална система за външен контрол на качеството по Микробиология и Националната система за контрол и мониториране на антибиотичната резистентност, с което се гарантира постоянен, независим и обективен одит на всички дейности, развивани в лабораторията.
Визията за бъдещото развитие на Микробиологичната лаборатория се свързва с разширяване на дейността й чрез внедряване на най-нови методични подходи, базирани на съвременните научни достижения на микробиологията и молекулярната биология.
Микробиологичната лаборатория разполага с уникална апаратура от най-ново поколение, гарантиращо бързина и качество на извършваните изследвания, а чрез тях и адекватно лечение на пациентите.
Част от оборудването на лабораторията включва:
- Previ Isola – автоматизирана система, предназначена за извършване на микробиологични посявки;
- Previ Color – автоматизирана система за оцветяване на микроскопски препарати по Gram;
- VITEK 2 – Compact – автоматизирана система за идентификация и антимикробна чувствителност;
- VITEK MS – автоматизирана система за микробна идентификация, базирана на масспектрометрична иновативна технология MALDI – TOF;
- Film Array – автоматизирана Muliplex PCR система за идентификация на бактерии и вируси директно от клиничен материал;
- Rotor - Gene Q за PCR- диагностика
- BacT/ ALERT – автоматизирана система за хемокултури;
- Микроскоп за светлинна и имунофлуоресцентна микроскопия;
- VIDAS – автоматичен имуноанализатор.
Работно време:
PCR диагностика срещу COVID-19:
08:00 - 15:00 часа - всеки делничен ден
08:00 - 10:00 часа - събота.
Бързи антигенни тестове срещу COVID-19:
08:00 - 18:00 часа - от понеделник до събота, включително
Д-р Лида Хаджиева
Лекар, микробиолог
Биолог Ани Димитрова
Биолог
Биолог Цветомира Михлюзова
Биолог
Биолог Ивайла Евстатиева
Биолог
мед. лаборант Мариана Кацарова
Старши медицински лаборант
Старши лаборант Недялка Гешева
Лаборант
Биолог Надежда Илчова
Биолог
Албуми
Контакти
Клинична микробиология
тел-0357/88571