Какво знаем и не знаем за тиквата
Повече от три хилядолетия хората познават и използват хранителните, лечебните, козметични и декоративни свойства на тиквата – едно от най-полезните гранични между плода и зеленчука творения на природата.
Зрялата тиква и тиквеното семе са изключително важни за лечебно и рационално хранене, защото са надеждно средство за облекчаване на храносмилането, регулиране на холестерола, подобряване на съдовия тонус и понижаване на теглото.
Тиквата съдържа завидно количество витамини B, С, D, РР, Е, провитамин А (каротин).
В състава ѝ влизат и много минерали – калий, фосфор, калций, магнезий, желязо, натрий, мед, кобалт.
Точно за това тя е добър имуностимулатор през есенно-зимните месеци, действа добре на нервната система, нормализира съня, подобрява състоянието на кожата и лигавиците.
Съдържа ферменти, които разграждат неразтворимите белтъци в храната до разтворими и лесно усвоими пептони. За това нейно свойство се препоръчва при храненето на бъбречно болни.
Гарантира нормализирането на алкално-киселиннното равновесие в организма.
Голяма част от сухото вещество на тиквата се дължи на целулозата, чийто нежни влакна се усвояват по-лесно и не дразнят стомашно-чревната лигавица, дори я стимулират…
Високото съдържание на пектин пък регулира и подобрява работата на храносмилателните органи – стомах, черен дроб, жлъчка, черва.
Има добро атеросклеротично действие на кръвоносните съдове…
При бременни помага като средство в борбата с гаденето и повръщането, а при деца се използва и като противотемпературно средство.
Доказано е и противопаразитното действие на суровите тиквени семки – използва се успешно при наличие на глисти и други чревни паразити.
Тиквата е от така наречените плодови зеленчуци, които съдържат много естествени захари – глюкоза и фруктоза, а е с ниска калоричност (около 17 калории в 100 г.) и при редовна консумация успешно понижава наднорменото тегло при затлъстяване.
Поради високото си водно съдържание притежава и ефективно диуретично и слабително действие – препоръчва се при бъбречни и сърдечносъдови заболявания за намалявана на отоците, както и при запек. Това са част от причините варената или печена тиква да се включва задължително в лечебното и диетично хранене.
В суровите тиквени семки или тиквеното олио се съдържат важни за организма незаменими аминокиселини, ненаситени мастни киселини, протеини, витамини и минерали. В 100г. сурови тиквени семки се съдържат близо ½ от дневната нужда на организма от цинк, витамини Е и от В групата, калиеви, калциеви магнезиеви, фосфорни соли. Един грам протеин от тиквено семе съдържа такова количесто от аминокиселината триптофан, почти колкото чаша прясно мляко.
Невероятно, но факт е, че всички части тиквата могат да се ядат, включително меките корени, стъбла, цветове и листа.
Под каквато и форма да се консумира, лечебните свойства на тиквата са гарантирани.
Задушените или печени варианти са за предпочитане, защото при варене част от съставките остават във водата. Нея пък можете да приемате като отвара – през деня по 1 ч.ч. половин час преди хранене; на закуска като заливка на овесените ядки; вечер – подсладена с мед преди заспиване; за разреждане на тиквеното пюре или като основа за солени или сладки супи.
Важно е да се знае, че продължителното варене или печене на висока температура рязко намалява активността на витамините и ферментите, така както и дългото й престояване в хладилник.
Прясно изцедения сок от сурова тиква също е отличен вариант, защото запазва активни ензимите и витамините, има общо успокояващо действие и подобрява съня, когато е приет преди лягане.
При гастрит и повишена стомашна киселинност може да се пие по 2-3 с.л. преди хранене 3 пъти дневно.
Препоръчително е семките да се ядат сурови и неосолени – цели или смлени, самостоятелно или като добавка към млечно-зърнени закуски, салати, сосове, ястия и десерти.
Може би знаете, че цветовете на тиквата биват женски и мъжки и също се ядат. Женските, по-дребни цветове раждат тиквите, а красивите едри, с дълги тънки дръжки са мъжки екземпляри. Именно те се използват в кулинарията за салати, пълнене или паниране, като служат за превъзходна гарнитура или предястие.
Корените пък могат да се добавят към супи и омлети, така както го правят италианците…
Съветвам пациентите да не забравят, че :
През настъпващият есенно-зимен сезон задължително трябва да включат в менюто си тиквата няколко пъти седмично или да направят един разтоварителен (пречистващ) ден само с печена или варена тиква (около 0,900- 1,000кг.), която да разпределят в 4-5 равни порции. Между отделните хранителни приеми да пият повече вода и билков чай, който може да се подслади с малко пчелен мед.
Д-р Ива Левкова,
диетолог на МБАЛ „Уни Хоспитал“